Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

I love Internet

Blog:  tommies
Data dodania: 2014-11-29
wyślij wiadomość

I jak tu nie kochać internetu. Od pewnego czasu koresponduje na temat ZX47 z water-sprite z forum Muratora, która wspólnie z mężem już wybudowała w stanie SSZ ów projekt i to zdalnie! Tak tak - bo odbydwoje mieszkają za granica i tylko krótko bywają w Polsce.
Dzięki wielkiej uprzejmości i korzystając z okazji że jej mąż jest kilka dni w Polsce, wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy zobaczyć projekt ZX47 na żywo.
Na żywo oczywiście wiele elementów wygląda inaczej, niż można by sądzić patrząc w papierki i ładne wizualizacje na stronie biura projektowego.
Salon i kuchnia prezentuja się dużo lepiej niż oczekiwałem. Słup, którego się bałem jest nieszkodliwy i wbrew pozorom subtelnie oddziela część kuchenną i hol od salonu
Za to pomieszczenie - łącznik pomiędzy garażem to straszna kiszka. Planowałem tam wstawić piec dwufunkcyjny i szafę . Piec się zmieści, ale szafa na pewno nie.
Piętro domu było znacznie zmienione w stosunku do oryginalnego projektu. Kosztem kawałków dwóch sypialni została zrobiona garderoba. Sama garderoba to świetna sprawa, ale już widzę że ten dom jest za mały aby robić to koszem zmniejszenia sypialni. Lepiej niech będą duże szafy w pokojach n modłę blokową.
No i łazienka w rzeczywistości jest mniejsza niz miałem nadzieję zobaczyć.

Wizyta była niesamowicie pożyteczna. Przekonałem się na żywo że projekt jest dla nas wystarczający, aczkolwiek nie zaszkodzilo by dodatkowe około 20 m2 na garderobę, większe pomieszczenie gospodarcze i nieco większą łazienke.
Natchneło mnie tez do kilku zmian okien o delikatnych przesunieć drzwi.

Trudno. Idealnego pewnie nie znajdziemy a i projekty indywidualne mają ograniczenia.

Jutro podejmiemy ostateczną decyzję, ale myślę że się zdecydujemy.



Tytuł zdjęcie

Tytuł zdjęcie





Dylematów projektowych ciąg dalszy

Blog:  tommies
Data dodania: 2014-11-28
wyślij wiadomość

Na prowadzenie wysunął się jednak ZX 47 
Rozsądek bierze górę :) Lekki mrozek za oknem spowodował zwiększone myślenie o kosztach ogrzewania i pewnie stąd zmiana lidera.  Z natłoku pomysłów i projektów już dawno przestalem logicznie myśleć.
Aby dłużej się nie zadręczać wyborem we wtorek planuje kupno projektu.

Największa zaletą ZX47 jest jego kompaktowość. Zwarta bryła powoduje wymierne korzyści w postaci niskiego zużycia materiałów budowlanych. Dodatkowo jeszcze uproszczę likwidując z tyłu podcień i licując drzwi wejściowe. 
Bardzo mi odpowiada w nim wewnętrzne rozplanowanie pomieszczeń, po pierwsze pasujące do mojej działki a po drugie są tak ustawione że "komunikacja" w w postaci korytarzy i schodów zabiera naprawdę mało miejsca

Tytuł zdjęcieZ uwagi na powiększenie garażu na 2 stanowiska i poszerzenie front budynku będzie przypominał projekt Szmaragd z MG Projekt (który tez rozważałem)

Tytuł zdjęcieA tu pierwsze wypociny odnośnie zmian.

Północ mam prawie dokładnie od strony wejścia do budynku


Tytuł zdjęcie
Tytuł zdjęcie

Niespodziewanka

Blog:  tommies
Data dodania: 2014-11-18
wyślij wiadomość
Dzisiaj geodeci odnajdywali granice działki, oraz nanosili na mapę ładne drzewa, które chciałbym zostawić.

Zupełnie niespodziewanie okazało się, że nie dość że samoloty po moim niebie latają, to jeszcze samochody zawłaszczyły sobie kawałek działki :)

A tak na poważnie, to droga utwardzona przez gminę tłuczniem - chyba wypadało by zapytać właściciela o zgodę zanim się coś takiego zrobi. 
Mam w warunkach zabudowy konieczność zostawienia rezerwy 7m. Nie sądziłem jednak, że owa rezerwa jest już od lat w części zawłaszczona.
Problemów robić nie będę, bo wiadomo że droga jest potrzebna, ale denerwujący jest fakt, że jak samemu coś się załatwia to trzeba segregator papierów zgromadzić, a gmina ot tak sobie bez żadnej informacji zabrała mi kawałek działki.

blog budowlany - mojabudowa.pl


blog budowlany - mojabudowa.pl
11Komentarze
Data dodania: 2014-11-18 14:38:05
U nas jak dziadki przepisały nam działkę to przez przypadek wyszło na mapkach, że gmina też im urżnęła kawałek działki - myślałam, ze teściu to ugotuje się z nerwów:(
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-18 14:42:46
u nas też jest na mapkach działka "w drodze" do niedawna mieliśmy użytkowanie wieczyste i płaciliśmy co roku 1% podatku od wartości działki oczywiście gmina liczyła z metrami w drodze i to dopiero jest wkurzające :(
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-18 14:49:35
Szaleństwo z tymi gminami :( Proponuję złożyć wniosek o odszkodowanie za wywłaszczenie.. u mnie jak robiłąm podziła to geodeta w***ł nas i dobrowolnie przepisaliśmy część działki na drogi wojewódzkie... i też będziemy wnioskować o odszkodowanie
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-18 15:26:01
znajomemu tez gmina zabrała kawałek działki na przyszłe poszerzenie drogi dowiedział się przy okazji dzielenia swojej działki na mniejsze dostał odszkodowanie.
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-18 18:35:25
A jak wygląda to przy sąsiednich działkach? Jeśli działkę masz od lat,to chyba zauważyłeś,że jest taka sytuacja.Wynika ona z tego,aby doprowadzić media,droga musi być przekazana gminie.Ewentualnie na koszt własny. Ja przekazałam gminie darowizną 4 m szer,aby mieć kanalizację. PS.po moim niebie też samoloty latają w ilościach hurtowych :)
odpowiedz
tommies  
Data dodania: 2014-11-18 19:05:36
Na sąsiednich działkach to samo. To są dawne tereny rolnicze ale z uwagi na VI klasę ziemi od około 15-20 lat nikt tu nic nie uprawia, mają za to bardzo wysoką cenę jako działki budowlane (7,5 km do granic Warszawy). Do tej pory gmina raz pod naciskiem kilku cwaniaków chcących wykupić po taniości te grunty, a dwa nie chcąc dopuścić do ścisłej zabudowy na małych działkach skutecznie blokowała możliwość budowy. Obecnie z tego co wiem kilku osobom mającym spore działki leżące przy drodze, w tym i mnie udało się uzyskać sprzyjające warunki zabudowy. Najprawdopodobniej będę pierwszym, który zacznie tam budowę. Na pewno też będę miał najtrudniej jako ten przecierający szlaki.
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-19 04:27:09
Więc wszystko się zgadza :) U mnie też tereny rolnicze,z tą różnicą,że to moja ziemia i aby zacząć działać,musieliśmy oddać na drogę.My 4m.szer i sąsiedzi 4m.szer.Wiele zależy od planu zagospodarowania przestrzennego.Według mnie to dla Ciebie korzystnie,że gmina przejęła ziemię pod drogę. Cena działek w mojej okolicy dochodziła do absurdalnych cen ok.1000zł za m2 :) Teraz trochę kicnęła :) Powodzenia w przecieraniu szlaków :)
odpowiedz
Odpowiedź do tommies
Data dodania: 2014-11-19 13:31:46
Wygląda to tak, aby od sąsiada na przeciwko też wywłaszczyli kawałek działki na rzecz drogi a jej tam prędzej na planach nie było. Więc w tym wypadku ja bym się nie kłócił, tylko cieszył, że mam drogę a w gminie zapytał kiedy asfalt ;)
odpowiedz
tommies  
Data dodania: 2014-11-19 14:48:02
Na planach ta droga istniała jako gminna przynajmniej od końca lat 80, gdyż takie mam najstarsze mapy tego terenu. Tylko że szerokości 3m. Wynika więc z tego że tylko po "mojej" stronie została poszerzona. To, że trzeba będzie poszerzyć drogę doskonale rozumiem i się z tym zgadzam. Nie podoba mi się jedynie fakt, że gmina robi to samowolnie nawet nie informując, że o odkupieniu zajętego kawałka nawet nie wspomnę. Na tym terenie działki są bardzo drogie i zajęty kawałek wg wartości rynkowej to około 30 tys zł.
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-19 19:03:29
Jak pisałam wcześniej,oddałam ziemię darowizną 1zł za m2(kwota symboliczna,aby nie płacić podatku),kwota rynkowa to ok.30 tyś :)To jest jedyna możliwość,aby gmina zrobiła media,drogę. A skąd była była ta droga 3m ? Czy ktoś wcześniej nie przekazał ziemi,aby odblokować sobie działki ?
odpowiedz
Odpowiedź do tommies
tommies  
Data dodania: 2014-11-20 09:33:45
Coś mi się zdaje, że owa droga jest starsza niż mi się wydawało. Z ciekawości poszukałem starych map i jest już na mapach z 1924r i 1933r. A druga droga od dłuższej strony działki jest na mapach z 1915 i chyba 1881 ale ta starsza mapa ma zbyt dużą skalę abym mógł stwierdzić na 100% Reasumując zapewne owa droga o której mowa została po prostu bez pytania "upaństwowiona" podczas reformy rolnej 1944-48 Nie pozostaje mi nic innego jak skombinować wykrywacz i szukać starych monet, lub choćby podków na szczęście :)
odpowiedz
Odpowiedź do madera1m

Nabieranie doświadczeń

Blog:  tommies
Data dodania: 2014-11-16
wyślij wiadomość
W ramach praktyki, wczoraj w domu ojca zabrałem się do ocieplania ściany pomiędzy częścią mieszkalną a nieogrzewanym pomieszczeniem gospodarczym. Podczas wcześniejszych prac spraktykowałem dobry sposób na przyklejanie płyt styropianowych, gdzie zachodzi potrzeba zaciągnięcia ich klejem w tym samym dniu. Połączenie tradycyjnego kleju cementowego oraz kleju w piance daje w rezultacie zalety obydwu technologii. Placki kleju cementowego dają możliwość bardzo dokładnego ustawienia płyty z użyciem poziomnicy na nierównej ścianie a klej poliuretanowy w piance daje szybkie wiązanie i szczelność po obwodzie płyty. Przy takim rozwiązaniu po 2- godzinach można przytrzeć tarka i zaciągać klejem z siatką.

blog budowlany - mojabudowa.pl



Przedłużające się oczekiwanie na mapę do celów projektowych nie wychodzi mi na dobre. Pojawiają się wątpliwości co do słuszności wyboru projektu. Znów jak bumerang wraca pomysł ZX 47 poszerzonego o 70 cm i z garażem 2 stanowiskowym. ​
blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl
blog budowlany - mojabudowa.pl

Jakby i tego było mało, to sąsiad architekt odezwał się, że ma nowy pomysł bardziej dopasowany do naszych upodobań....

Wszelkie dylematy zakończą się jak z portfela ubędzie kilka tysięcy i projekt będzie kupiony.

A co tam,

Blog:  tommies
Data dodania: 2014-11-10
wyślij wiadomość


Na szczęście (lub raczej nieszczęście) czasami wybieram to, co jest po prostu ładne i niekoniecznie tanie czy racjonalne.
Wbrew wszystkiemu zawsze od maleńkości podobały mi się domy w stylu przedwojennego modernizmu, w tym komunistyczna wariacja na ich temat czyli  „dom typu kostka mazowiecka” .
Zawsze też,  odkąd tylko pamiętam,  nie lubiłem domów z dwuspadowym dachem  i użytkowym poddaszem z jedynym wyjątkiem, jakim jest C221a  Racjonalny z kolekcji Muratora, który jest po prostu ładny.
Mimo że sąsiad architekt przedstawił naprawdę fajną propozycję, widać jednak, że lubi domy z dachami jedno spadowymi  (których serdecznie nie znosi moja żona)  lub dwu spadowymi (których ja nie znoszę) .  I zupełnie racjonalne i prawdziwe argumenty, że najdroższe są stropy i dachy i tak mnie nie przekonuje.  I będzie dach kopertowy.  Nie jakiś tam wymyślny, tylko prosty z małymi okapami dach kopertowy. I będzie duży i drogi strop aby zlikwidować głupi podciąg i powiększyć salon kosztem holu. I będzie drogo.  I pewnie też będzie... kredyt na wykończenie, którego miało nie być  :)
Skoro mamy opuścić przytulne i ciche mieszkanie na zielonym Starym Żoliborzu Warszawskim, to niech dom zrekompensuje nam niewygodę dojazdów swoimi zaletami.
Czyli ma być funkcjonalny, ładny, przestronny i umożliwić realizację hobby i rekreacji.  I dokładnie w tej kolejności co napisałem. A co!
Mam z przyjemnością do niego wracać i nawet stojąc w korku (jak będzie brzydka pogoda i nie pojadę do pracy motorem)  mam pomyśleć, że owszem teraz się turlam samochodem, ale za chwilę się przebiorę i podłubię w drewnie albo zajmę się swoim zabytkowym Renault 5.
Reasumując wracamy do projektu ZX7 z pracowni Z500 rozbudowując go z tyłu o dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, oraz co niestety wynika z WZ mocno spłaszczając dach i obniżając strop na górze do blokowych 250 cm. I tak wolę to niż skosy.  A co tam – jeden pokój na górze przerobi się na pomieszczenie rekreacyjne, a drugi na gabinet do pracy z biblioteczką – w końcu setki książek z pudeł znajdą swoje miejsce i nie ważne że jestem informatykiem i że większość z tych książek mam w PDF.  Nic nie zastąpi rozpadającego się  pierwszego ocenzurowanego wydania „Limes Inferior”  Janusza Zajdla czytanego po raz nasty z herbatką z cytryną w tanim fotelu POANG  z IKEA

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl

A tu jeden z budujących dodał pomieszczenie gospodarcze z tyłu o którym wspomiałem. Co prawda nawt miałem okazję odbyć rejs na Fryderyku Chopinie, ale będę konserwatywny i bulaj zastąpię prostokątnym okienkiem.

blog budowlany - mojabudowa.pl
9Komentarze
Data dodania: 2014-11-10 22:04:39
Kostki są bardzo funkcjonalne... też nie chcieliśmy skosów i jesteśmy bardzo zadowoleni...z wyboru...
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-10 22:05:25
...wcale nie było aż tak drogo bo strop na poddaszu jest większy niż w piętrowym...
odpowiedz
tommies  
Data dodania: 2014-11-10 22:23:59
Jestem świeżo po przebudowie domu ojca. To doświadczenie nauczyło mnie że prawdziwe koszty są w środku. W instalacjach i wykończeniu. Mury i dach to nie więcej jak 20-30% mimo iż najszybciej ich przybywał i bardzo łatwo widać przełożenie wydatków na efekty.
odpowiedz
Odpowiedź do poliklet
gotyk  
Data dodania: 2014-11-10 22:42:51
Projekt
My rownież, mieliśmy problem z projektem , plan zagospodarowania nas ograniczał do pewnych wyborów dlatego projekt indywidualny był dla nas najlepszym rozwiązaniem. Dla nas tez skosy nie mogły znajdować sie w projekcie , po prostu ich nie lubimy. Powodzenia życzę :)
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-11 12:30:18
Bardzo fajny projekt :) Zycze powodzenia :) Pozdrawiam
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-11 23:09:37
Widzę że decyzja nareszcie podjęta teraz tylko pozostaje zrealizować to marzenie. Projekt bardzo fajny
odpowiedz
Data dodania: 2014-11-13 13:16:39
Witam Też ma piętrusa i nigdy bym go nie zamienił na mieszkanie w poddaszu. Dom piętrowy wcale nie jest droższy w wykonaniu od parterowego lub tego z poddaszem o podobnej powierzchni mieszalnej. Wraca moda na piętrusy. Moje mały uwagi: 1 Warto mieć pokoik na parterze z łóżkiem gdyż np. dla "dziadków" będzie trudniej chodzić po schodach a po 60-tce przyda się i Wam. 1.Garaż lepiej mieć dwustanowiskowy jest bardziej funkcjonalny, jeżeli działka nie pozwala na to min 4,5 m szerokości jak mam 3,56 i mi trochę brakuje miejsca na rowery, stół warsztatowy itp. graty. 2. Odradzam stropy drewniane polecam lane są bezpieczniejsze pożarowo. 3. Warto posiadać schody na strych aby swobodnie wchodzić z większymi przedmiotami. 4. Ja podnosiłem ścinkę na strychu o 30 cm aby położyć 10 cm styropianu plus 5 cm posadzki lepsza szczelność dodatkowo wizualnie dach nie siada na budynku. 5. Strych w kipie min 2,30 m 4. Okapy zewnętrzne 1,20 m. dają za duży cień przez cały rok ja ma 60 cm. Sąsiad obok postawił pięknego piętrusa z garażem dwustanowiskowym i kolumnami gdyby mi było dane jeszcze raz budować to tylko taki. Pozdrawiam ciepło.
odpowiedz
tommies  
Data dodania: 2014-11-13 14:13:58
Całkowicie się z Tobą zgadzam i pewnie bym taki wybudował - gdybym tylko mógł. Warunki zabudowy przewidują max 13,2m szerokości elewacji frontowej, 7,5 m wysokości i co najgorsze max 6 m do głównej górnej połaci dachowej elewacji frontowej. Aby spełnić te warunki muszę obniżyć wysokość pomieszczeń i spłaszczyć dach. I tak wolę to niż skosy. Garaż w tym projekcie ma 3,8m szerokości i jest na 2 samochody. Dużą niedogodnością jest parkowanie jeden za drugim. Dla sprzętów ogródkowych i hobby planuję dobudować z tyłu pomieszczenie ok 16 m2
odpowiedz
piasek  
Data dodania: 2014-11-18 15:02:09
Limes inferior
W wypowiedzi Twej (dotyczącej książki) zmieniłbym tylko "-nasty" na "-dziesiąty" :) Pozdrowienia.
odpowiedz
tommies
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 15037
Komentarzy: 59
Obserwują: 10
On-line: 9
Wpisów: 21 Galeria zdjęć: 36
Projekt ZX47
BUDYNEK- dom wolno stojący , piętrowy bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Łomianki
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2017 październik
2017 czerwiec
2015 luty
2015 styczeń
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik